Založ si blog

O sviatkoch. Aj mokrých. .

Som výrastok socializmu a v tých časoch sa tradovalo niekoľko sviatkov. Samozrejme ich počet bol nižší ako v tejto dobe. Dnes tu máme okrem sviatkov, ktoré sa preniesli z dôb „vraj temna“ aj privandrované sviatky a aby to bolo pestrejšie, skoro každý deň máme deň niečoho. Tak napríklad pred dvomi dňami 6.3. bol deň jódu a zajtra 9.3. to bude deň paniky.  Priznám sa, mával som paniku z Veľkej noci, z kúpačiek a trochu aj zo sviatku žien.

Na Veľkú noc som musel ako dieťa hanblivé s tatom, s mužskou časťou našej rodiny a s prenikavo „voňajúcou“ voňavkou  obchádzať rodinu, kde po vykonaní rituálu oblievania či šibania sme boli pohostení nielen stravou, ale aj tekutým. Spomínam, ako dieťa, že žienky z navštívených rodín hovorili tatovi: „Nech si len dá, však len za jeden!“ No ale rodina bola veľká a tých „za jeden“ bolo odrazu o dosť viac ako  jeden. Potom tato dostal na poslednej štácii u starkej, kde nás čakala mama vyhubované, že ako to dával pozor na mňa. Mne v tú chvíľu prišiel svet oveľa smiešnejší ako inokedy. Ale nie o tomto sviatku som chcel písať. Veľká noc sa len blíži. Hoci „Veľkých nocí“ býva dosť aj po iné noci v roku. S pribúdajúcim vekom ich je však menej a menej.

MDŽ som si ctil a vážil a ctím si dodnes aj keď som vyššie písal o panike. Nebola to panika, len nie práve príjemné predstavy, ako  niektoré ženy   poobede, alebo večer, v noci, nad ránom, čakali na toho svojho vinšovníka. Nezriedka sa stávalo že miesto blahoželania tej svojej milovanej a zákonitej sa udial cirkus, aj keď cirkusová sezóna ešte nezačala. Žena: „Ako to zase vyzeráš? A kde si doteraz bol!?“ Muž: „Na všetko musíš vrčať! Aha …hik… ja som ti doniesol aj kyticu krásnu…. noo, bola krásna… a tebe sa aj tak nič nepáči!“ Boli aj ženy, ktoré boli väčšími mužmi ako ich gratulanti a nezriedka sa ponúkol pohľad na ulici, na cik cak idúcu ženu nesúcu rozcuchanú hrivu a kyticu.

Ale teraz vážnejšie. Čo si ja pamätám, 8. marec je od nepamäti (s čím by nesúhlasili historici a vrtáci) sviatok žien. Je smutné ak si niektorí muži spomenú na to, aké skvelé ženy sú, len v tento jeden deň. Muž by mal uctievať ženu každý deň.

 

Milé ženy. Vlastné aj cudzie. Prajem Vám šťastie, zdravie a doživotnú krásu k dnešnému sviatku.

 

Rýchlovlak v hlave

31.07.2020

Prečítal som si jeden článok v časopise, kde boli popísané rôzne druhy meditácií. Jedna z nich ma zaujala tak, že som sa v nej našiel. Niečo podobné sa deje teraz aj mne. Predstavte si, ako sedíte v rýchlovlaku. Za oknom pozorujete, ako sa krajina rýchlo mihá. Teraz si predstavte, že sedíte v osobnom vlaku a okolitú krajinu vnímate oveľa lepšie. Máte šancu, čas vidieť [...]

Aj o tom, ako som si svoje prvé runy vyrobil

10.12.2019

Od včerajšieho dňa mi vnútorný hlas, čiže moje vyššie Ja hovorí, aby som sa čo to naučil o runách. Zase je tu asi niečo, čomu sa mám venovať, alebo priučiť, poučiť z niečoho… a to sú runy. Doteraz som len vedel že runy sú, že majú istú moc, že ich dlhú dobu ohrievali pod svojimi krídlami Kelti, starí Germáni, hoci história rún siaha oveľa ďalej. Viem o [...]

Babolety . . . urpínske

17.10.2019

Znovu bol krásny deň babieho leta a voľba menšieho výletu padla na neďaleký Urpín vedľa ktorého je prilepená Banská Bystrica. Cesta naň viedla popri rozprávkovom dome. (pre nedeformovaný pohľad klik na obrázky) Aj Banská Bystrica má svoj strašidelný dom. Určite nie jeden a ani o tomto som si nie istý či v ňom straší, ale počul som o tom 🙂 Cestu mi spestrila [...]

SR Bratislava súd Dušan D. tragédia návrh väzba BAX

Tragická nehoda na Zochovej: Prokurátor dúfa, že Krajský súd napokon Dědečka do väzby pošle

07.10.2022 10:30, aktualizované: 11:15

Dozorový prokurátor Juraj Chylo reagoval na prepustenie Dušana Dědečka na slobodu.

Afrika / Glóbus /

WHO varuje pred vysokým počtom samovrážd v Afrike

07.10.2022 10:30

Počet samovrážd na tomto kontinente je navyše o viac ako pätinu vyšší než inde.

Putin

Ukrajinka z Kyjeva posiela odkaz Putinovi na narodeniny

07.10.2022 10:30

Šéf Kremľa Vladimir Putin má dnes 70. narodeniny. Čo mu odkázala ukrajinská historička a odborníčka na zahraničnú politiku Viktoria Vdovyčenková?