Za živa v Bystrici, po smrti v nebi (20.) – Osada na vrchu Urpín

29. septembra 2010, believer, Banská Bystrica Všetko v jednej kope

Keď sa spomenie Urpín, vrch prirastený k Banskej Bystrici, každému kto ho pozná sa vybaví serpentínovitý chodník vedúci od železničnej stanici Mesto na jeho vrchol, Kalvária, mohutné gaštany a neďaleká Vartovka – hvezdáreň. Vrch je to nevysoký, jeho nadmorská výška je 510 m.n.m. Neodmysliteľnou súčasťou Urpína je nádherný výhľad na Banskú Bystricu a pohoria v diaľke. O Urpíne som písal tu. No málokto, dokonca aj z banskobystričanov však vie, že  na Urpíne bola obec. Nevie sa presne kde, ale bola. Svedčia o tom písomnosti zachovalé z tých dôb. Doposiaľ sa po obci nenašli žiadne stopy. Nevie sa ani to, kedy obec vznikla a ani kedy zanikla. Predpokladá sa, že jej obyvatelia usadení na vrchu týčiacom sa nad mestom, sa pravdepodobne zaoberali pastierstvom, chovom oviec alebo dobytka, možno aj uhliarstvom. V 50. rokoch minulého storočia na Urpíne ešte stáli schátrané senníky, ktoré vzdialene mohli pripomínať bývalú obec Urpín. Vrch Urpín v 15. a 16. storočí mohol byť zalesnený v oveľa menšej miere ako dnes a klimatické podmienky tu boli možno priaznivejšie, miernejšie, hlavne v zime, ako dolu v meste. Jediné čo zo zachovaných dobových materiálov vieme je, že vlastníkmi prípadne spoluvlastníkmi obce Urpín a jej poddaných boli zväčša zemani z blízkych i vzdialenejších dedín: z Iliaša, Kremničky, Lukavice a zo Zolnej.

Prvá zmienka o vrchu Urpín bola z roku 1287 v listine kráľa Ladislava IV., kde kráľ dáva Jurkovi synovi Dionýza za jeho vojenské zásluhy v bojoch s českým kráľom Přemyslom Otakarom II. a s Kumánmi do vlastníctva zeme okrem iného aj lúku pri Hrone a potoku Bobocha pod Urpínom. Z prvej tretiny 16. storočia sa zachovalo viacero písomností nielen o vrchu, ale aj o osade menom Urpín. Tieto dobové listiny, majetkovo-právne, pojednávajú zväčša o kúpe, predaji, prípadne o zálohovaní pozemkov, dedín. Ďalšia zmienka o osade Urpín je z roku 1522 kde v listine vydáva Turčiansky konvent opäť svedectvo, tentoraz o tom, že Juraj Ostrolucký dal v mene svojom a svojich synov Gašpara, Melichora a Baltazára mestu Banskej Bystrici do zálohu za 25 florénov svoju majetkovú časť v obci Urpín.

Takže Banská Bystrica má aj jednu záhadu, ktorou je hmatateľná existencia obce Urpín na vrchu Urpín. Možno sa jedného dňa podaria nájsť stopy po tejto obci. Však to nie je Atlantída, ktorá sa stratila bez stopy 🙂